Avem urmatoarele pozitii deschise :

1.Business Development Manager

Candidatul Ideal

Experiență relevantă în dezvoltarea afacerilor și vânzări online
Abilități excelente de comunicare și negociere
Abilități analitice și de planificare strategică
Cunoștințe solide despre platformele de comerț electronic și tendințele pieței
Persoană orientată spre rezultate masurabile și capabilă să lucreze sub presiune.

Descrierea jobului

Identificarea și dezvoltarea de noi oportunități de afaceri.
Planificarea și implementarea de strategii de vânzare și marketing pentru a crește vânzările și a atinge obiectivele companiei.
Menținerea și consolidarea relațiilor cu clienții existenți și dezvoltarea unor noi parteneriate comerciale
Monitorizarea și analizarea performanțelor de vânzare și raportarea lor către conducerea companiei.

2. Consilier Tehnic Vanzari Suport tehnic Electrice Electronice

Candidatul Ideal :

Consilier Tehnic Vanzari Suport tehnic Electrice Electronice/ Inginer / Tehnician electronist cu experienta de lucru in domeniul vanzarilor de produse electrice si electronice

Pasionat de tehnologie / automatizare

Cunostinte de Limba engleza- mediu

Cunoștințe tehnice în instalații electrice si notiuni de baza echipamente electrice / consumatori

Experiență în contactul cu clienții sau într-o poziție asemănătoare orientată către clienți

Dispus sa învețe continuu gamele noi de produse si tendinte in piata

Prezentarea produselor a produselor și a serviciilor oferite de companie, consiliere clienti in alegere produse

Mentine legatura cu clientii si colegii pe probleme tehnice pentru dispozitivele furnizate de companie

Asigurarea trasabilitatea dispozitivelor reparate prin inregistrarea reparatiilor in sistemul de evidenta

(Intocmeste devizele, fisele de service si fapte pentru dispozitivele reparate) , testarea functionala

Consilierea clientilor si/sau preluarea situatiilor dificile, generarea unor solutii sau comunicarea si inregistrarea acestora

Propune clientilor variante de produse , in situatia in care nu sunt in stoc sau si identifica in cadrul mesajelor oportunitati de vanzare

Asistenta clienti si solutionarea diverselor situatii alaturi de coordonatorii departamentului

Gestionarea mesajelor clientilor pe canalele de comunicare (Chat, comentarii, telefon , email)

Plasarea comenzilor din mediul on line pe platforma companiilor

3. Operator comenzi magazin online

Cunostinte foarte bune de operare PC (Office / Google Suite /Documents)
Abilitati de comunicare si relationare
Seriozitate; buna organizare; spirit de echipa; atentie la detalii; viteza mare de lucru.
Persoana responsabila, organizata, cu capacitate de analiza si sinteza
Cunostinte de gestiune si contabilitate primara
Implicare si spirit de initiativa
Cunoasterea perfecta a limbii romane (obligatoriu)
Cunostinte tehnice produse din gama electro
Cunostinte de contabilitate primara

Constituie avantaj :
Experienta anterioara intretinere platforma magazin online si marketplace-uri editare produse (poze, descrieri, categorie, pret)
Carnet de Conducere (min 2 ani)

Cautam coleg , persoana organizata, energica, atenta la detalii, punctuala si obisnuita cu respectarea procedurilor

Comunicare cu clientii prin canalele media (telefon email chat) referitor la comenzi , retururi , consultanta vanzare

Pregatirea comenzilor pentru livrare, emitere facturi si AWB-uri automat, ambalare si predare curier

Preia livrarile de marfa de la furnizori, verifica cantitativ si calitativ produsele si le aranjeaza pe rafturi

Receptionarea marfii intrate, verificare cantitativa si calitativa

Proceseaza retururile comenzilor (factura storno, autorizare returnare suma etc)

Mentine legatura cu firmele de curierat si/sau depozite pentru a le oferi informatii referitoare la continutul coletelor, informatii despre clienti, redirectionari etc

Intelege si invata gamele de produse comercializate pentru a diferentia usor diversele produse sau variante ale lor

Participa la realizarea inventarului de marfa periodic

4. Colaborator Documentare tehnica articole Blog

Daca sunteti pasionat , credeti ca ati avea ceva de impartasit cu cu comunitatea si doriti sa completati colectia noastra de articole tehnice din blog-ul http://blog.dioda.ro/ va rugam sa ne contactati pe adresa de contact comenzi @ dioda.ro cu mesajul colaborare blog.